Przemysław Michalik

Data urodzin:
1986-07-24

Choroba: rozległe skostnienia pozaszkieletowe stawu biodrowego, stan po sepsie ogólnoustrojowej


12 października 2015 zapowiadał się jak co dzień – jednak ten dzień zmienił całej moje życie. Obudziłem się o świcie z bólem brzucha i nietypowym samopoczuciem, niemniej jednak nie na tyle źle, by zwolnić się z pracy i udać się do lekarza. Pracowałem jako górnik, kilka minut po tym kiedy zjechałem na dół kopalni mój stan drastycznie się pogorszył i przewieziono mnie do szpitala. Badania wykazały, że doszło do pęknięcia wrzodów żołądka. Po kilku dniach lekarze rozpoznali ostre zapalenie trzustki i ropień zaotrzewnowy, który pękł rozlewając ropę w jamie brzusznej. Niemal natychmiast zostałem operowany.

Po upływie 24 godzin mój stan był krytyczny: sepsa, zatrzymana akcja serca, niewydolność oddechowo-krążeniowa, kilkakrotnie byłem reanimowany i przez dwa miesiące pozostawałem w śpiączce. 
Ratowanie organizmu i przywrócenie do życia spowodowało nieodwracalne zmiany - po wybudzeniu byłem całkowicie sparaliżowany, czterokończynowy niedowład spowodował, że mogłem mrugać tylko oczami.

Przewieziono mnie na oddział rehabilitacji neurologicznej i po blisko dwóch miesiącach mój trud w ćwiczeniach przyniósł pierwszy sukces: odzyskałem władzę w rękach i powoli mnie pionizowano. Niestety usłyszałem również złe wieści – w okolicach stawu lewego i prawego pojawiły się zwapnienia szkieletowe.

Przez ostatnie dwa lata poruszałem się na wózku inwalidzkim, jednak po długotrwałej i bolesnej rehabilitacji powoli staję na nogach i potrafię chodzić z pomocą kul łokciowych na krótkich odcinkach. Jednak nadal ogromnym problemem jest prawa stopa, która pod wpływem obciążenia wykrzywia się i uniemożliwia chodzenie.

Obecnie najpilniejszą moją potrzebą jest zakup ortezy typu dafo, która będzie zapobiegała dalszej deformacji stawu skokowego. Niestety cena 9.200 złotych jest dla mnie zbyt wysoka. Koniecznością są również środki finansowe na sfinansowanie rehabilitacji, której miesięczny koszt wynosi ok. 1.000 złotych. Bardzo proszę o pomoc.

back to top